Proběhl jubilejní 25. ročník F SCÉNY 2022

Magickým 25. srpnem začal jubilejní 25. ročník folklorních večerů F SCÉNA a takto symbolicky oslavila své čtvrtstoletí trvání. Pětadvacetiletá „slečna“ tentokrát důstojně slavila v nádherné divadelní atmosféře na Činoherní scéně Městského divadla. Po všechny tři dny se diváci těšili nejen z nádherných tanců, zpěvu a muziky, ale i přátelská setkání, inspirace, zastavení se a zamyšlení nad lidovou krásou a jejím nepřeberným množstvím všech jejich podob. Bylo se opravdu na co dívat i poslouchat a výběr pořadatelů byla dobrá volba. celý článek
Jubilejní 25. ročník letních folklorních večerů F SCÉNA
 proběhla ve dnech 25. - 27. srpna 2022 
na Činoherní scéně Městského divadla Brno 
v rámci 13. výročí projektu Léta na Biskupském dvoře
ve prospěch Domu pro Julii

Magickým 25. srpnem začal jubilejní 25. ročník folklorních večerů F SCÉNA a takto symbolicky oslavila své čtvrtstoletí trvání. Pětadvacetiletá „slečna“ tentokrát důstojně slavila v nádherné divadelní atmosféře na Činoherní scéně Městského divadla. Po všechny tři dny se diváci těšili nejen z nádherných tanců, zpěvu a muziky, ale i přátelská setkání, inspirace, zastavení se a zamyšlení nad lidovou krásou a jejím nepřeberným množstvím všech jejich podob. Bylo se opravdu na co dívat i poslouchat a výběr pořadatelů byla dobrá volba.

Stejně jako v předchozích letech i tento rok převzali záštitu primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková a hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a hlavními organizátory byli Folklorní sdružení Jánošík Brno, z.s. a Československý legionář SPIA – Czech, z.s., v koprodukci s partnery - Městské divadlo Brno, reklamní společnost SNIP & CO a Moravské zemské muzeum v rámci již 13. ročníku Léta na Biskupském dvoře. 

Již tradičně pořadatelé věnují část prostředků pro některou charitativní organizaci. A stejně jako v loňském roce podporují Dům pro Julii, z.ú. který je neziskovou organizací zakládající dětský hospic Dům pro Julii v Brně. Dětský hospic nabídne péči odlehčovací pro dlouhodobě i krátkodobě pečující i možnost prožití terminálního stádia onemocnění. Již nyní poskytuje organizace Dům pro Julii podporu rodinám - zdravotní sestry a pečovatelky docházejí za dětmi do domácího prostředí a umožňují pečujícím si odpočinout. 

Na založení Domu pro Julii byla vypsána veřejná sbírka, po republice je umístěno 80 sbírkových pokladniček. Financování také zajišťují dva nadační obchůdky Dobrý obchod pro Julii - jeden se nachází v obchodním centru MAX v Brně - Bystrci a druhý v obchodním centru Rozkvět v Brně na náměstí Svobody. Více informací o Domu pro Julii naleznete na webových stránkách www.dumprojulii.com. Ředitelka organizace Dům pro Julii Mgr. Radka Vernerová poděkovala za opětovnou podporu v rámci F SCÉNY. Za dva dny se do pokladničky podařilo nashromáždit celkem 11 169 Kč a tím podpořit dětský hospic v Brně.

Zahajovací večer, který uváděli Míša Krobot Rotterová společně s  Milanem Krobotem, patřil zpěvákům a tanečníkům z Maďarska. Soubor DUNA Müvészegüettes z Budapešti v programu SZERELMÜNK, KALOTASZEG  - NAŠE LÁSKA, předvedl nádheru lidového tance v tanečně divadelním představení, které dokázalo nadchnout diváky, aby je následně oslnilo melodiemi, typickými pro Sedmihradsko. Autentické fotografie a zároveň využití modernějších cross-overových prvků se vzájemně a vkusně prolínaly do celého tanečního příběhu a téměř zaplněné hlediště bezchybné tanečníky i muzikanty odměnilo účinkující bouřlivým potleskem.

Zato v pátek jsme se odlehčeně a uvolněně dozvěděli, co všechno se mohlo stát v sedmnáctém století,  a to v komponovaném programu s příznačným názvem „17. storočie v 17: 00“. Slovenská skupina tanečního humoru Všetečníci z Bratislavy nám to s nadsázkou a veselým tanečním projevem předvedla. Svým vtipným a živým projevem vtáhla do dění na jevišti každého v hledišti. A protože tato dobrá nálada přicházela od protagonistů na scéně, bylo zřejmé, že tím, kdo se v první řadě baví, jsou právě oni. Tato atmosféra nakazila všechny v sále.

Každý ví, že proto, aby vyrostla krásná rostlina, se nejdříve musí zasadit semínko. A tak je to i s dětmi. Lásku k folkloru je totiž třeba pěstovat již od dětství. V sobotu odpoledne naše ratolesti měly skvělou příležitost ukázat, co nového se naučily, co je bezpochyby baví a co jim dělá potěšení a radost. Nejdříve nám hráli, tančili, zpívali, recitovali a všelijak skotačili žáci cimbálové muziky ZUŠ Veselí nad Moravou. Ve zkrácené verzi pro brněnskou F SCÉNU zazněly písně z Podluží, Moravských Kopanic, Valašska, oblasti Kysucka a domácího Veselska. Děti provázel Honza z Českých Budějovic a zazněly zde tedy také písně z Čech ve vší své odlišnosti od písní moravských.

Dětské taneční studio Ondrášek, které připravuje malé tanečníky a muzikanty pro Vojenský umělecký soubor Ondráš, nachystal malou ochutnávku tanců z Čech, Moravy i Slovenska z připravovaného slavnostního koncertu k 15. výročí založení souboru. Vřelý potlesk rodičů a všech fanoušků dětského folkloru si zasloužila i skvělá dětská cimbálová muzika. Největší odměnou diváků jsou vždy rozzářené dětské oči a milující úsměv rodičů a všech, kteří se o dětský folklor zajímají.

Závěrečné sobotní vystoupení bylo ve znamení moravského folkloru, konkrétně toho ze Vsetína, Uherského Hradiště a Starého Města, ale také slovenského folkloru ze Žiliny. Petr Farmačka, který tento večer moderoval, nás vtipně provedl všemi úskalími tématu O frajeroch a frajerkách pomocí písní a tanců. V tomto autorském programu Ivo Mikuše jsme se dozvěděli, kdo všechno může být záletník a že frajer není ten, kdo flirtuje, ale který odolá pokušení, protože svůj poklad už dávno našel…Taneční vystoupení folklorního souboru Rozsutec, Cifra a Vsacan bylo plné temperamentu a lásky. A když se k tomu svými zpěvy přidali Staroměští mládenci, Repetilky a cimbálové muziky Špica a Bálešáci, srdce všem zaplesala.

Letošní F SCÉNA byla stejně jako v minulých letech prodchnuta nadšením pro zpěv, tanec, tradice. To vše v lidech probouzí jen samé pozitivní myšlenky. Do svých domovů se pak vrací všichni s úsměvem a s písní na rtech. Tyto krásné chvíle je třeba v současném světě vyhledávat a předkládat je lidem, neboť šťastný a veselý člověk dokáže přijímat i méně příjemné zprávy, hrnoucí se na nás ze všech stran, s větším nadhledem. Přejme si všichni společně, aby těch nepříjemných zpráv bylo co nejméně.

Všechna představení F SCÉNY měla velmi slušnou návštěvnost. Divadlo s cca 350 místy při obsazenosti 320 diváků nejvíce upoutali maďarští zpěváci a tanečníci. Páteční i sobotní večery se i přes nižší účast mohli těšit ze skvělé atmosféry a nejvíce asi vždy vykouzlí úsměv dětské odpoledne. Letošní F SCÉNA byla z hlediska divácké návštěvnosti velmi slušným a krásným ročníkem!

Velké poděkování patří také našim spoluorganizátorům a hlavně všem donátorům, bez kterých bychom v dnešní ekonomicky obtížné situaci nemohli přehlídku vůbec uspořádat zvláštní poděkování je v tomto směru potřeba vyslovit Ministerstvu kultury ČR, Statutárnímu městu Brnu a Jihomoravskému kraji. Nesmírně si vážíme za každoroční podpory generálním reklamním partnerům, kteří si zaslouží být jmenováni: Cardion, s.r.o.; AURA, s.r.o.; Vinařství Dvořáček, LTM s.r.o., Mikulčice; Trade Fides, a.s.;  PEaPE METAL, s.r.o.; HUTIRA – Brno, s.r.o. a dalším. V naturální podpoře jmenujme aspoň Vinné sklepy Lechovice Vinařství Šalša – král vín; Vinařství Stanislav Mádl – váš vinař a Vinařství Antonín Bukovský.

Letní folklorní večery F SCÉNA 2022 v letošním roce zcela splnila svůj dramaturgický záměr. Představily se u nás amatérské dětské a dospělé soubory, ale i profesionální tělesa.

Příští rok se tak můžeme těšit na 26. ročník 2023.  A opět se tomu tak stane na open–air scéně pod katedrálou svatého Petra a Pavla, v krásném areálu Moravského zemského muzea na Zelném trhu v Brně, v rámci 14. výročí projektu „Léto na Biskupském dvoře v termínu 27. – 29. července 2023. Čekají nás další společná setkání se všemi, kteří milují a umí ocenit lidovou kulturu i s těmi, kteří se o ní chtějí něco dozvědět. Těšíme se na Vás, naše diváky a loučíme se se slovy: „za rok nashledanou“!

za  FOS Jánošík Brno

Helena Brzobohatá,  Radmila Zilayová, Čestmír Komárek, v.r.

adresa:
Obřanská 646/13
Maloměřice, 614 00 Brno
tel: +420 724 803 290
email: brno@fosjanosik.cz
ID datová schránka: tbvh447